Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Program jest zadaniem publicznym finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Funduszu Solidarnościowego.

Dofinansowanie projektu: 100 %

Całkowita wartość zadania: 64 566,00 zł

Gmina Krzyżanowice informuje, że przystąpiła do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, który ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności jak również w okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji kiedy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Gmina Krzyżanowice realizuje Program w dwóch formach wsparcie dzienne oraz całodobowe.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi dla opiekunów jako formy ogólnodostępnego wsparcia. Informuje się, że planuje się realizację zadania od marca 2025r.
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, ma na celu zwiększenie ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami przez zapewnienie czasowego zastępstwa Programu polegających na:

1.  Odciążeniu członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa.
2.   Okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program zapewni wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:,

1)    dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności

2) osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Usługi opieki wytchnieniowej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością:

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub

2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się: wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Realizacja zadania w zakresie usług opieki wytchnieniowej, finansowana jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego, przeznaczonych na realizację zadania w ramach Programu.

WAŻNE

  • W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1283 z późn. zm.), usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w dziale V Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” lub Programu „Opieka wytchnieniowa” dla jednostek samorządu terytorialnego”- edycja 2025, finansowane z innych źródeł.
  • Usługa opieki wytchnieniowej przyznawana jest na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego” – edycja 2025.
  • Uczestnik programu za usługi wsparcia opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.

Załączniki wymagane do wniosku (wniosek do pobrania w załącznikach poniżej):

⎕ kopia orzeczenia o niepełnosprawności

⎕ karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla JST– edycja 2025 zał. nr 7 – LINK

⎕ klauzula RODO zał. nr 11 – LINK

https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-ow-jst-2025-06.11.2024-1730903436.pdf

Zgłoszenie chęci udziału w Programie nie jest równoznaczne z przyznaniem wsparcia.

Zgłoszenia dokonane w późniejszym terminie zostaną wpisane na listę rezerwową.